Полезные статьи

Як захистити деревину: огляд засобів для захисту дерева від плісняви, комах, вогню

Власний будинок на свіжому повітрі – мрія багатьох мешканців міста. Дерево – приємний для роботи будівельний матеріал. Воно екологічно, добре тримає тепло, трохи важить, естетично виглядає як зовні, так і всередині, і тому практично незамінне в індивідуальному будівництві.
У той же час дерево досить крихкий будівельний матеріал, який обов'язково необхідно обробляти перед використанням. У цій статті ми розповімо про те, які бувають види захисту деревини, перерахуємо основні загрози для деревини, порівняємо переваги та недоліки препаратів для захисту від плісняви, вогню та комах.

Проте дереву притаманні деякі недоліки, а саме швидка втрата своїх властивостей міцності і декоративних властивостей без належного захисту від атмосферних та інших впливів. Тому дуже важливо заздалегідь захистити деревину від загроз.

Погода. Висока вологість повітря (від 15%), опади, сонячні промені, коливання температури руйнують дерев'яну поверхню та підвищують ризик ураження грибком та цвіллю. Від вологи на необробленому дереві з'являються тріщини та розшарування, змінюється зовнішній вигляд та форма покриття (за винятком тропічних порід дерева).

Комахи. Основна загроза дереву походить від жуків-точильників, довгоносиків, деревних мурах, короїдів, жуків-вусаків. Небезпека може представляти як дорослі особини, так і їх личинки. Деякі з них можуть прожити понад 10 (!) років і згодом почати оживати за сприятливих умов. Личинки жуків-точильників за рік-два здатні прогризти кілька метрів деревини, деформуючи поверхню та практично повністю руйнуючи її структуру.

Цвіль з'являється під впливом погодних факторів, а також бактерій та грибкових спор. В результаті його появи необроблений матеріал набуває некрасивого сірого або коричневого відтінку, «скукоженого» вигляду, проникає всередину пористого дерева, поширюючи свої грибниці аж до самого фундаменту. В результаті деревина перетворюється на потерть, а наслідки виникнення грибка на фундаменті практично неможливо усунути.

Вогонь. Необроблена деревина в повітряно-сухому стані починає спалахувати від вогню при температурі від 210°C за кілька хвилин. Покрита спеціальними засобами (антипіренами) деревина зможе протистояти вогню під час пожежі, а в майбутньому здатна зберігати вогнетривкий ефект до 10-15 років.

На сучасному ринку деревозахисні засоби відрізняються насамперед за формою випуску та призначенням.

ПО ФОРМІ ВИПУСКУ (просочування, масло/віск, лаки)

Просочення

Просочення використовуються для профілактики руйнувань, спричинених атмосферними впливами, насамперед вологи та УФ променями. Вони являють собою прозорі рідини, які можна поділити на плівкоутворюючі (від сонячних променів, вологи та цвілі) і без утворення плівки (від грибка, плісняви ​​та комах). Наносити просочення слід на висушену, не уражену пліснявою або комахами поверхню. Один з головних показників просочення - проникаюча здатність: чим глибше просочення здатне проникнути в пори дерева, тим більш надійний захист вона забезпечить. Для рівномірного нанесення просочення зазвичай використовують розпилювач або кисть.

Олія/віск

Захисні засоби на основі суміші олії та воску застосовуються для збереження деревини від вологи та бруду, не тріскаються, не темніють і не відлущуються з часом. Створюють натуральне покриття на поверхні дерева, приємне на дотик. Можуть бути використані для обробки поверхонь, з якою часто контактує людина: меблі, підлога, дерев'яні іграшки. Засоби захисту деревини на основі воску нешкідливі для дітей, можуть застосовуватися для декорування, оновлення дерев'яних виробів і будівельних поверхонь.

Лакі

Захисно-декоративні лаки випускаються на основі акрилу, алкіду, олії, поліуретану. Можуть бути як відтінковими, і безбарвними. Наносяться пензлем або валиком. Застосовуються як внутрішніх, так зовнішніх робіт. Лак на основі акрилу глибоко проникає в структуру дерева, підкреслює природний малюнок деревини, утворює еластичне покриття. Такий лак може бути використаний для обробки як деревини, так і для матеріалів на основі деревини (ДВП, ДСП, фанера та ін.). Алкідні лаки найбільше підійдуть для захисту деревини від вологи, а алкиднокарбамідні лаки створюють міцне покриття на поверхні дерева. Лаки на поліуретановій основі створюють міцну, еластичну та довговічну плівку, яка також убереже деревину від підвищеної вологості. Лаки на водній основі в цілому довше сохнуть, але більш екологічні, мають вогнетривкі властивості і стійкість до потемнінь.

ЗА ПРИЗНАЧЕННЯМ (антипірени, антисептики, просочення проти вологи та УФ-променів, комбіновані)

Антипірени – вогнебіозахисні склади. Застосовуються для внутрішніх та зовнішніх робіт, запобігають загорянню та розповсюдженню полум'я, мають 2 групи вогнезахисту. Під впливом вогню їх компоненти перетворюються на газоподібну речовину, яка в процесі випаровування охолоджує поверхню дерева, а тверді частинки утворюють на поверхні захисну плівку, що блокує надходження кисню. Після обробки деревини антипіреном час повної руйнації конструкції від пожежі може збільшитися з 20 до 50 хвилин. Наносяться пензлем, валиком чи розпилювачем.

Антисептики представлені у формі рідких розчинів або паст. По суті, вони відрізняються від інших складів наявністю біоцидів або отруйних речовин, що знищують бактерії та комах, що запобігають їх появі в майбутньому. Наносяться за допомогою розпилювача, щітки або валика, обов'язково кілька шарів після повного висихання. Існують антисептики у готовій формі, концентровані антисептики, відбілювачі, склади для лазень та саун. Бувають безбарвні та кольорові склади натуральних деревних відтінків. Навіщо потрібні антисептики? Аналогічно медичним препаратам антисептики запобігають появі хворобливих мікроорганізмів, грибка та комах на поверхні деревини, захищають дерево від гниття, але якщо поверхня вже уражена, засіб, на жаль, виявиться марним.

Антисептики часто застосовуються в комплексі з складами, що лесують (лаками, фарбами, оліфою) в декоративних цілях. Середня витрата професійних антисептиків на шліфовану деревину становить близько 200-250 г/куб. м і вище в 1,5-2 рази для неструганих поверхонь. Важливо пам'ятати, що висушене дерево набагато легше вбирає склад, ніж сира деревина, а на просочення дошки потрібно менше антисептичного засобу, ніж на оциліндровані колоди.

Просочення проти атмосферного впливу та УФ-променів

Даний вид просочення дозволяє значно підвищити гігроскопічні властивості деревини, запобігти наслідкам підвищеної вологості: тріщин, розшарування, деформації, гнилі, руйнувань. Просочення від вологи надають водовідштовхувальну дію, багато хто з них сумісні з лессуючими засобами. Склади від впливу УФ-променів використовуються для профілактики потемніння та розтріскування деревини під впливом сонячних променів. Майже всі просочення, представлені на ринку, мають дану властивість.

Комбіновані склади

Дані склади поєднують у собі захисні та декоративні функції. Масло-блакитник, морилки, віск, грунт з антисептичними та водовідштовхувальними властивостями одночасно впораються із завданням захисту деревини та декоративного оформлення поверхонь.

На закінчення кілька корисних порад для тих, хто зібрався самостійно обробляти деревину від потенційних загроз.

1) Завжди уважно читайте склад та інструкцію щодо нанесення засобу. Деякі склади можуть містити токсичні речовини, тому вимагають спец.захисту при нанесенні та провітрювання приміщення після обробки.

2) При купівлі засобів захисту деревини повідомте консультанту вид дерева, локацію робіт (внутрішня/зовнішня) і ціль обробки деревини. Щоб уникнути придбання підробки, зверніть увагу на етикетку. На ній повинна міститися інформація про виробника та його адресу, контактні дані; запобіжні заходи при роботі та транспортуванні, відомості про класи небезпеки речовин. Далі, різноманітність засобів захисту дерева залишає вибір за вами, залежно від фінансових можливостей та смакових переваг по декоративним властивостям покриття.

3) Процес нанесення захисного засобу аналогічний фарбуванню дерева. Перед нанесенням потрібно спочатку підготувати поверхню: очистити, висушити, відшліфувати. Під час нанесення обов'язково слідкуйте за рівномірністю покриття, інакше на одній ділянці дерева засіб висихатиме швидше, ніж на іншій. Це може призвести до нерівномірного кольору та товщини покриття. Краще заздалегідь потренуватися на окремій ділянці дерева і краще, якщо робота здійснюватиметься одним майстром.

4) У будинку, який стоїть "на усадці", у жодному разі не можна закривати вікна целофаном. У зрубі повинна бути регулярна вентиляція, інакше до наступного сезону всі внутрішні поверхні будуть уражені грибком.

5) При складанні зрубу необхідно обробляти торці колод складами, що затримують вологу. Так колоди будуть сохнути більш рівномірно, а кількість тріщин зменшиться в рази.

6) Північну сторону будинку необхідно обробляти якнайкраще, т.к. вона буде сохнути довше, до того ж північна сторона більше схильна до впливу вологи і грибка.